ALL KNOW na odporových sondách PT100
Odporový teploměr je druh snímače teploty. Skládá se z prvku, jehož odpor se mění v závislosti na vývoji teploty. Běžné názvy pro odporové teploměry zahrnují RTD (zkratka pro Resistance Temperature Detector), RT, Pt100, Pt500, Pt1000.
Prvek Pt100 se skládá z cívky drátu nebo naneseného filmu z čistého kovu. Odpor prvku se zvyšuje s teplotou známým a opakovatelným způsobem. Pt100 vykazují vysokou přesnost v širokém teplotním rozsahu.
- Rozsah měření: -200 až 700ºC
- Citlivost: Pokles napětí na RTD poskytuje mnohem větší výstup než termočlánková sonda.
- Linearita: Platinové a měděné RTD produkují lineárnější odezvu než termočlánky nebo termistory. Nelinearity RTD lze korigovat správným návrhem sítí odporových mostů.
Nejčastěji používaným materiálem je platina s odporem 100 ohmů při 0ºC a teplotním koeficientem (Alpha) 0,00385 ohmů/ºC. Dalšími použitými elementárními materiály jsou měď, nikl a nikl-železo. Platinové prvky převládají kvůli jejich širšímu rozsahu a protože platina je nejopakovatelnější a nejstabilnější ze všech kovů.
TŘÍDA B | ±0,12 Ohm; NEBO ± 0,30 °C |
TŘÍDA A | ±0.06 Ohm; NEBO ± 0.15 °C |
1/3 B (1/3 DIN) | ±0,04 Ohm; NEBO ± 0,10 °C |
1/10 B (1/10 DIN) | ±0.012 Ohm; NEBO ± 0.03 °C |
Rt = R0 * (1 + A * t + B * t2 + C * (t-100) * t3)
kde:
Rt je odolnost vůči teplotě t
R0 je odpor při 0 ° C
A = 3,9083 E-3 B = -5,775 E-7 C = -4,183 E-12 (pod 0 ° C) nebo C = 0 (nad 0 ° C)
U měřicí sondy PT100 způsobí změna teploty o 1°C změnu odporu o 0,384 ohmu. I malá chyba v měření odporu (například odpor vodičů vedoucích k čidlu) může způsobit velkou chybu v odečítání teploty. Pro přesné řízení teploty mají odporové snímače PT100 čtyři vodiče: dva pro přenos snímaného proudu a dva pro měření napětí na snímacím prvku. Je také možné získat třívodičové snímače, i když tyto pracují za (nemusí nutně platného) předpokladu, že odpor každého ze tří vodičů je stejný.
Pro měřicí přístroje PT100 existují různé typy připojení.
standardní kód barvy; A je bílá, B je červená.
2 vodiče : Základní připojení, kde je vodič krátký. Žádný kompenzační vodič. | 3 vodiče: Nejběžnější u 3 připojovacích vodičů je, že přístroj měří odpor vodiče B a odvozuje jej z měření. | 4 vodiče : 4vodičové připojení je nejpřesnější měření. Přístroj měří odpor čtyř vodičových vodičů a odvozuje jej z měření. | Dvojitý Pt100 : Dvojité 3vodičové připojení RTD se dvěma různými citlivými prvky. |
Teplotní senzory PT100 RTD nevyžadují žádnou údržbu, ale doporučují se plánované kontroly kalibrace v bodě ledu (0ºC).
Připravte izolovaný kontejneré nejméně 300 mm hluboké a vnitřní průměr 100 mm.
Postup by měl být následující:
(a) Naplňte izolovanou nádobu jemně rozmělněným ledem vyrobeným z destilované vody
Poznámka: Pokud není k dispozici ledová voda z destilované vody, postačí čirá část komerčního balení ledu za předpokladu, že všechny povrchy budou nejprve omyty destilovanou vodou.
b) Smíchejte led s destilovanou vodou předem ochlazenou míchadlem, poté přebytečnou vodu vypusťte. Led by měl být skelný, ale neměla by tam zůstat žádná otevřená voda.
c) Připojte teploměr k vhodnému zařízení pro měření odporu a upravte jej tak, aby elektrický výkon rozptýlený v prvku nepřekročil 1 m W.
d) Ponořte měřicí přístroj do ledu tak, aby byl prvek v hloubce minimálně 150 mm. Ujistěte se, že dno odporového teploměru PT100 je alespoň 30 mm od dna nádoby. Poznámka: Teploměry s délkou stonku menší než 150 mm by měly být ponořeny do maximální možné hloubky.
e) Když prvek dosáhne rovnováhy s ledem, lze provést měření teploty. Měření prováděná stejnosměrným proudem by měla být prováděna s proudem v dopředném i zpětném směru. Poznámka: Doba, za kterou prvek dosáhne rovnováhy, je normálně kolem 3 minut.
f) Snižte hloubku ponoření prvku o 50 mm nebo 20% délky tyče, podle toho, která hodnota je menší.
g) Opakujte krok (e). Pokud je změna ve čtení větší než jedna třetina příslušné tolerance, měl by se celý postup opakovat s čerstvým ledem.
přesnost: Snímače RTD PT100; při 0 ° C = třída B +/- 0,3 ° C, třída A +/- 0,15 ° C, 1/10 DIN = +/- 0,03 ° C
Proud přes odporový snímač PT100 způsobí zahřívání: například snímaný proud 1 mA přes odpor 100 ohmů vygeneruje 100 μW tepla. Pokud snímací prvek nedokáže toto teplo odvést, bude hlásit uměle vysokou teplotu. Tento efekt lze omezit buď použitím velkého snímacího prvku, nebo zajištěním jeho tepelného kontaktu s okolím.
Použití snímacího proudu 1 mA poskytne signál pouze 100 mV. Protože změna odporu o jeden stupeň Celsia je velmi malá, i malá chyba v měření napětí na senzoru způsobí velkou chybu v měření teploty.
Například chyba měření napětí 100 μV způsobí chybu 0,4 °C v odečtu teploty. Podobně chyba 1 μA ve snímaném proudu způsobí chybu v indikaci teploty 0,4 °C.
Vzhledem k nízké úrovni signálu je důležité udržovat kabely v dostatečné vzdálenosti od elektrických kabelů, motorů, zařízení a dalších zařízení, která mohou vyzařovat elektrický šum.
Použití stíněného kabelu s uzemněným stíněním na jednom konci může pomoci snížit rušení. Při použití dlouhých kabelů je nutné ověřit, zda je měřicí systém schopen odolat odporu kabelů.
NEMŮŽU NAJÍT SVOJI SONDU , JAK MI MŮŽEŠ POMOCT?
Vždy vám budeme schopni nabídnout spolehlivou, přesnou a robustní sondu, kterou hledáte.
Na našem webu představujeme širokou škálu teplotních senzorů. Vězte, že svůj produkt můžete také přizpůsobit všem specifikacím nebo si vytvořit požadavek na základě technického výkresu, abyste vytvořili svou sondu. Za tímto účelem nás neváhejte kontaktovat pro nabídku na míru. My se pak postaráme o to, abychom vám teplotní sondu doručili co nejdříve.